Jak rozmieścić lampy w domu?

Aranżując wnętrza niezwykle ważne jest w odpowiedni sposób rozmieścić wszystkie lampa i zaplanować źródła światła w każdym pomieszczeniu. To bowiem właśnie światło w dużej części buduje nasze poczucie komfortu w domu, a na dodatek to właśnie światło pozwala nam tworzyć odpowiedni klimat w pomieszczeniach. Nic więc dziwnego, że oświetlenie naszego domu jest bardzo istotną kwestią i powinniśmy do tego podejść z wiedzą i rozsądkiem. Dotyczy to chociażby światła dziennego, przed którym nie powinniśmy się zamykać – co więcej, wiele osób decyduje się na dodatkowe zwiększenie powierzchni okien, aby tego światła przyjąć do domu więcej.

Ale gdy światła dziennego zabraknie, wtedy do gry wchodzą różnego rodzaju lampy i inne źródła światła, które zapewnią nam jasność nawet po zmroku. Żeby jednak móc w sposób prawidłowy oświetlić pomieszczenia w naszym domu należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

  • przeznaczenie danego pomieszczenia,
  • jego wielkość,
  • umeblowanie,
  • architektura pomieszczenia,
  • to gdzie znajdzie się łącznik do włączania i wyłączania światła.

Wszystko to ma bowiem wpływ na rozplanowanie oświetlenia, a w przypadku umeblowania daje nam na przykład wiele dodatkowych możliwości, jeśli chodzi o źródła światła. Oczywiście największe znaczenie ma to, jakie pomieszczenie właśnie oświetlamy – inne światło powinno bowiem znajdować się w kuchni, a inne w sypialni czy łazience.

Zależy to przede wszystkim od przeznaczenia danego pomieszczenia, natomiast w każdym z tych pomieszczeń należy zastosować oświetlenie główne oraz oświetlenie miejscowe.

Jakie lampy wybrać do swojego mieszkania?

Jeśli chodzi o oświetlenie główne to w większości pomieszczeń świetnie sprawdzą się lampy sufitowe, natomiast do oświetlenia miejscowego coraz częściej wykorzystuje się bardzo popularne ostatnio żarówki LED. Oświetlenie miejscowe jest szczególnie ważne w łazience czy w sypialni, gdyż pozwala wytworzyć świetny klimat i przyjemny nastrój. Dobrym pomysłem są więc na przykład taśmy LED, którymi możemy obramować różne meble czy sprzęty, co z pewnością da nam bardzo ciekawy efekt.

Warto też postawić na kinkiety, a do oświetlenia punktowego na mniejsze lampki wolnostojące.

Może Ci się również spodoba