Wszystko zapisane na dysku

Trudno jednoznacznie ustalić, co jest sercem komputera, jego kluczowym elementem w rozumieniu technicznym. W sferze hardware jedni wymieniają procesor, inni pamięć RAM, ale z punktu widzenia oprogramowania najważniejszy jest dysk twardy.

To na nim jest zapisany system operacyjny, wszystkie instalowane programy oraz wiele gigabajtów różnorodnych danych. Jeśli z komputera wyjmiemy dysk, nie zdołamy go uruchomić, ponieważ zawiera on całe oprogramowanie peceta oprócz BIOS-u, który jest zapisany w specjalnych kościach pamięci na płycie głównej.

Jakość dysku twardego jest istotna z punktu widzenia działania komputera. Im dysk lepszy, solidniej wykonany i wydajniejszy, tym programy i system działają szybciej.

Tradycyjne dyski talerzowe są podatne na występowanie błędów (takich jak bad-sektory), które w zbyt dużej ilości są w stanie poważnie zakłócić pracę komputera. Dlatego specjaliści podkreślają, iż przyszłość należy do nowoczesnych dysków SSD, które nie posiadają talerzy, są oparte o mikroprocesory i pracują znacznie szybciej niż starsi bracia.

Może Ci się również spodoba