Sytuacja społeczna kobiet

Społeczna sytuacja kobiet jest zjawiskiem w znacznym stopniu różnicującym narody pomiędzy sobą. Jak się traktuje i postrzega kobiety w różnych krajach? Większość narodów wyznaje pod tym kątem, przynajmniej oficjalnie, zasadę równości.

Jest tak w obu Amerykach, w Australii, a także w większości krajów europejskich. Z kolei wszystkie te kraje, które są zamieszkiwane w większości przez muzułmanów, traktują kobietę, jako istotę drugiej kategorii, która musi pozostać całkowicie poddana mężczyźnie – to od niego zależą jej losy.

Z tego względu, mieszkanki Egiptu, Sudanu, czy Somalii większość swojego życia spędzają w domu, na wypełnianiu swoich domowych obowiązków, wychodząc na ulicę są zobowiązane do odpowiedniego, zakrywającego całe ciało stroju. Nie posiadają też prawa głosu, ani prawa do wyrażania własnych potrzeb, czy opinii.

W niektórych krajach muzułmańskich praktykowana jest nawet przerażająca tradycja obrzezania kobiet z ich narządów rodnych. Nie da się ukryć, iż kobiety należące do narodów muzułmańskich mają o wiele trudniejsze życie, niż wolne, decydujące o sobie kobiety Zachodu.

Może Ci się również spodoba