Rosja i święta narodowe

W czasach, gdy na mapach świata występował Związek Radziecki Dzień Zwycięstwa obchodzony był we wszystkich krajach wchodzących w skład tak zwanego bloku wschodniego. Lata 90-te przyniosły zmianę w tej kwestii i czas ten stał się skromniejszym. Dojście do władzy Władimira Putina spowodowało, że powrócił on do dawnych tradycji i obchody Dnia Zwycięstwa stały się bardzo pompatycznymi.

Wszelkie okrągłe, tak więc 60-te i 70-te rocznice stały się dla Rosjan największym świętem ludowym i narodowym, mającym za zadanie podbudowywanie także ich dumy narodowej. Pokaz siły i możliwości, przegląd wszystkich wojsk i uzbrojenia, ma po dziś dzień za zadanie pokazanie zarówno Rosjanom jak i całemu światu, jakim mocarstwem jest Rosja. Rocznica Rewolucji Październikowej, Dzień Konstytucji czy też Dzień Pracy to święta rosyjskie, święta będące dla całego narodu rosyjskiego dniami wyjątkowymi i corocznie obchodzonymi.

Jednakże nie zapominajmy, podobnie jak w przypadku Ukrainy i innych państw wschodu, że święta religijne są tradycyjnymi i bardzo, bardzo ważnymi.

Może Ci się również spodoba