Nowoczesne ataki na bankomaty

Bankomaty to jedne z najczęściej atakowanych przez hackerów urządzeń elektronicznych – między internetowymi przestępcami, a bankami toczy się wręcz bitwa. Cyberzłodzieje wymyślają coraz to nowe metody kradzieży, natomiast instytucje finansowe chcą być o krok przed nimi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Jedną z najnowocześniejszych sposobów ataków na bankomaty, jest atak elektroniczny.

Na czym on polega? W skrócie bankomat zamienia się w jednorękiego bandytę, który wypluwa z siebie ogromną ilość pieniędzy. Jak to możliwe? Metoda ta polega na podpięcia do rdzenia bankomatu elektronicznej płytki, która symuluje zasobnik z pieniędzmi. Wszystko to odbywa się za pomocą portu USB.

Dzięki temu bankomat „myśli”, że zasobnik pozostaje nietknięty. W rzeczywistości zostaje od podłączony do komputera przestępcy, a ten za pomocą odpowiedniego oprogramowania wymusza na bankomacie wydanie pieniędzy. Takie połączenie dwóch metod ataku: fizycznej i informatycznej, wymaga od banków o wiele lepszego systemu zabezpieczeń.

Często jednak bankomat musi być po prostu bardzo dobrze chroniony fizycznie, aby wszelkie podejrzane osoby były od razu wyłapywane przez ochroniarzy.

Może Ci się również spodoba