Czym jest teina, jak działa na organizm?

Potoczna nazwa teina odnosi się do kofeiny, która została uzyskana z liści herbaty. W ścisłym-chemicznym i biologicznym sensie kofeina i teina to ta sama substancja, a mianowicie alkoid purynowy o wzorze chemicznym C8H10N4O2.

W 1819 roku niemiecki chemik Friedrich Ferdinand Runge wyizolował po raz pierwszy czystą kofeinę. Legenda miejska mówi, że chemik miał tego dokonać na wyraźne życzenie samego Johanna Wolfganga Goethego.

Ile w tym prawdy? Trudno orzec, wiadomo jednak, że iem lat później francuski chemik Oudry wyizolował teinę, która okazała się być tą samą substancją. Teina działa pobudzająco na organizm, bardzo szybko dociera do mózgu i wpływa na koncentrację.

Wiąże się to z faktem, iż kofeina działa na ośrodkowy układ nerwowy. Kofeina wpływa również dodatnio na pamięć długotrwałą i konsolidację wspomnień.

Dodatkowo ustalono, że picie więcej niż trzech filiżanek herbaty dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca i prawdopodobnie również innych, ale dotychczasowe badania przeprowadzano jedynie na bazie kawy.

Może Ci się również spodoba