Algorytmika

Algorytmika to jedna z głównych gałęzi informatyki, należy zarazem do jej najstarszych dziedzin. Mówiąc krótko algorytmika tworzy i bada algorytmy.

Badanie algorytmów wiąże się z teorią obliczalności. Ta funkcja algorytmiki pozwala ocenić, czy konkretny algorytm można zrealizować i ile ewentualnie zajmie to czasu.

Algorytmika jest bardzo obszernym działem, a swoim zakresem obejmuje także wiele innych gałęzi informatyki, a także sięga nauk takich jak np. matematyka czy ekonomia.

Sama algorytmika jako dziedzina informatyki jest bardzo stara, pierwsze ważne prace z jej zakresu powstały już w latach 30. XX wieku.

Może się to wydawać co najmniej dziwne, gdyż jak wiadomo w tym okresie nie było jeszcze nawet komputerów, więc co tutaj dopiero mówić o nauce, jaką jest informatyka. W rzeczywistości jednak sprawa wygląda tak, że do działania algorytmiki komputery wcale nie są potrzebne, oczywiście jeżeli chodzi tylko o jej podłoże teoretyczne.

Od lat 30. a do lat 60.

powstawało coraz więcej nowych teorii odnośnie sposobu opisu algorytmów, jednak tak naprawdę dopiero pierwsze komputery znacznie ułatwiły prace badaczom i pomogły im w tworzeniu naukowych fundamentów.

Może Ci się również spodoba