Obyczaj picia herbaty w Chinach

Herbata jest ważnym elementem życia codziennego Chinczyków. Zwyczaj picia herbaty sięga tam aż czterech tysięcy lat.
Dobry gospodarz, który chciał jak najlepiej wypaść przy gościach zawsze częstuje ich pachnącą herbatą, która towarzyszy spotkaniom różnego rodzaju. Jak głosi legenda zwyczaj picia herbaty przez Chińską inteligencję wiąże się z pewnym dość ciekawym wydarzeniem.
W 280 roku w południowej części Chin istniało królestwo Wu, które organizowało przyjęcie na cześć mandarynów. Jednym z nich był Wei Zhao, który bardzo źle znosił ekspozycję na alkohol (a zwyczajowo cesarz częstował gości wódką).
Wei Zhao poprosił więc cesarza, by zamiast wódki pozwolił mu pić herbatę. Od tego czasu zwyczaj picia herbaty stał się bardzo modny wśród inteligencji, później, już w trakcie dynastii Tang, nawyk i obyczaj picia herbaty stały się zwyczajem wszystkich obywateli.
Chińczycy do tej pory zwracają szczególną uwagę na ceremonię picia herbaty. W Pekinie dużą popularnością cieszy się jaśminowa odmiana, w Szanghaju – zielona, a mieszkańcy Fujian chętnie decydują się na jej czerwoną wersję.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Zalety społeczeństwa wielokulturowego
Społeczeństwo wielokulturowe przez wielu uważane jest jako bardzo wartościowe, wyznające zasady, które są warte pielęgnowania. Jakie są więc zalety takiego społeczeństwa? Przede wszystkim życie w takiej społeczności z pewnością uczy tolerancji i otwarcia na drugiego człowieka. Społeczeństwo wielokul

Ambitna rozrywka
Rozrywka może przybierać różne formy. Czasami, kiedy wracamy po ciężkim dniu do domu, nie mamy już siły, żeby podejmować jakieś ambitne przedsięwzięcia. Wówczas możemy na przykład zrelaksować się podczas oglądania telewizji, pograć na komputerze czy też po prostu posłuchać ulubionej muzyki. Warto je